Oblast zahraničních styků a vnějších vztahů 1997

Proděkan: Prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc.
Vedoucí oddělení zahraničních styků: Alena Náprstková
Pracovnice oddělení vnějších vztahů: Jaroslava Šabatová

1. Zahraniční styky

Příslušné oddělení: Oddělení zahraničních styků.
Obsazení: Alena Náprstková, vedoucí
Petra Suchanová

Oddělení zajišťuje oficiální styk fakulty se zahraničním. Především zajišťuje výjezdy pracovníků fakulty do zahraničí a přijetí zahraničních hostů. Dále zajišťuje schvalování a evidenci dohod o spolupráci se zahraničními školami a institucemi a provádí na základě podkladů příslušných garantů spolupráce její vyhodnocení za příslušný kalendářní rok. Rovněž zajišťuje informaci o nabídkách zahraničních pobytů pro pracovníky a studenty fakulty.

Referentka zahraničního oddělení zajišťuje rovněž agendu AECEF (viz odst.2, cca 20% její pracovní náplně).

1.1. Individuální výjezdy pracovníků FSv do zahraničí a přijetí zahraničních hostů

Přehled počtu výjezdů, přijetí hostů a rozsah devizového vybavení zajišťovaného zahraničním oddělením fakulty v posledních šesti letech je uveden v následující tabulce:

Rok Výjezdy do zahraničí Přijetí zahraničních hostů Počet devizových vybavení
1992
340
140
93
1993
380
87
192
1994
599
101
410
1995
480
224
562
1996
490
241
601
1997
482
271
662

Poznámka: v rámci osmi akcí konaných na stavební fakultě zajišťovalo zahraniční oddělení ubytování pro dalších 207 osob. Z tabulky je patrné, že zatímco počet výjezdů pracovníků do zahraničí se za poslední tři roky stabilizoval, dochází ke každoročnímu nárůstu přijímaných hostí ze zahraničí a zejména progresivně narůstá počet devizových vybavení zajišťovaných oddělením ZS.

V roce 1997 zahraniční oddělení opět zajišťovalo plné devizové vybavení většiny cest včetně vyúčtování, zajišťovalo proplacení různých bezhotovostních plateb (vložné, zálohy na ubytování, členské příspěvky pro členství pracovníků fakulty v mezinárodních nevládních organizacích, a jiné platby). Od května l997 převzalo oddělení ZS z oddělení PaR též agendu výběru devizových prostředků a provádění vratek přímo v Komerční bance.

Zahraniční aktivity v letech 1992 - 1997

Oddělení ZS rovněž zajišťuje pro zahraniční hosty fakulty ubytování a případně kapesné a stravné. Prostřednictvím zahraničního oddělení byly rovněž podávány žádosti pro cesty podporované ze zdrojů ČVUT - na tuto podporu byl RČVUT původně vyčleněn 1 milion Kč. Tato částka byla v červenci 1997 v rámci úsporných opatření snížena na 600.000,- Kč, což znamenalo, že ve druhém pololetí. 1997 byly podporovány především studentské aktivity.

1.2. Podpora zahraničních styků

Stavební fakultě byl RČVUT v roce 1997 přidělen příspěvek na podporu zahraničních cest našich pracovníků ve výši 98.690,- Kč.

Z centrálních zdrojů byly poskytnuty finanční příspěvky pro výjezdy 48 pracovníků fakulty a přijetí deseti zahraničních hostů. V rámci tohoto centrálního zdroje byla plně pokryta i účast sedmi pracovníků fakulty z řad pedagogů, zajišťujících výuku v angličtině, na jazykových kurzech v Anglii, v letních měsících 1997. V porovnání s rokem 1996 došlo v rámci fakultních zdrojů ke snížení výdajů, neboť převážná většina výjezdů byla kryta ze strany pracovníků finančními prostředky získanými v rámci jejich grantů, obdobně tomu bylo v případě přijímaní většiny zahraničních návštěvníků fakulty.

1.3. Propagační a informační materiály o ČVUT a FSv

Oddělení ZS spolupracovalo v rámci ČVUT na přípravě řady cizojazyčných materiálů. Nejvýznamnějšími materiály jsou:

Oddělení ZS seznamuje průběžně pracovníky fakulty dopisy, vývěskami ve skřínce zahraničního oddělení a nyní i elektronickou poštou s nejrůznějšími nabídkami na stáže, stipendijní pobyty (např. v rámci DAAD-SRN, stáže a jazykové stáže Francie, stáže MŠMT v rámci prováděcích plánů ke KD, nabídky pobytů v rámci Aktion-Rakousko, stáže Nizozemí, pravidelné nabídka různých stáží a pobytů prostřednictvím bulletinu AIA, aj.). V roce 1997 se jednalo celkem o 63 konkrétních nabídek.

Zahraniční oddělení rovněž zajišťuje agendu členství fakulty v mezinárodních nevládních organizacích, kde je evidováno 3 členství kolektivních a 25 členství individuálních.

1.4. Oficiální přijetí hostů na FSv

Výčet obsahuje předem dohodnuté a nejdůležitější návštěvy přijaté na úrovni vedení fakulty, tj. děkanem nebo proděkanem pro zahraniční styky. V případě skupinové návštěvy jsou uvedeni pouze její nejvýznamnější představitelé. V přehledu je uvedeno datum návštěvy, jméno a funkce návštěvníka, název školy či representované instituce, země původu a případně obsah jednání.

1.5 Dohody o spolupráci se zahraničními universitami uzavřené v roce 1997

Rok 1997 byl plodný na uzavírání dohod o spolupráci se zahraničními universitami. V řadě případů byla důvodem snaha o navázání pracovních kontaktů v rámci projektů TEMPUS, ERASMUS, Leonardo da Vinci, aj. Významný je zájem zejména německých universit, daný geografickou blízkostí obou zemí.

U jednotlivých smluv je uveden název partnerské instituce, země původu, doba trvání smlouvy, jméno garanta a kód katedry za stavební fakultu.

Poznámka. Přehled aktivit na úrovni ČVUT v oblasti zahraničních styků za rok 1997 je publikován v Bulletinu ČVUT č. 6/1997, str. 11-12. Na řadě těchto aktivit se stavební fakulta významně podílela.

1.6 Zahraniční studenti

V rámci výměnných studijních pobytů, především s vybranými státními americkými universitami (Kansas, Ohio), spolupracuje oddělení ZS s garanty těchto pobytů (doc. Kupilík, doc. Vávra) a studijním oddělením fakulty (dr. Sejbalová). Oddělení ZS zajišťuje styk s oddělením ZS rektorátu ČVUT, zpracování pořadníku studentů fakulty přihlášených ke studiu v zahraničí a účast při jazykových testech. Ze strany ZS RČVUT je zabezpečováno přijetí zahraničních studentů, organizace tzv. Orientation week, kurzy českého jazyka pro zahraniční studenty, přednášky z historie, kultury, hospodářství a legislativy České republiky a kulturní program (exkurze, návštěvy divadel, zájezdy, aj.).

2. Asociace evropských stavebních fakult (AECEF)

Z hlediska zahraničních styků fakulty má velký význam Asociace evropských stavebních fakult, s účastí stavebních fakult z neevropských zemí (AECEF). Tato organizace založená z iniciativy FSv v roce 1992 v současné době sdružuje 48 stavebních fakult z Evropy, Kanady a USA. Sekretariát Asociace má podle statutu AECEF sídlo na fakultě stavební ČVUT. V roce 1997 se konalo druhé mezinárodní symposium AECEF v Odense (Dánsko) s názvem Quality in Civil Engineering Education, kde další diskutované otázky byly Assesment of Civil Engineering Education a Trainee Service in Civil Engineering Education s aktivní účastí zástupců fakulty při prezentaci referátů a řízení pracovních sekcí. Souběžně se uskutečnilo zasedání General Assembly Asociace, které ve funkcích prezidenta AECEF potvrdilo Prof. Ing. Jiřího Witzanyho, DrSc, vedoucího tajemníka Doc. Ing. Jiřího Vášku, CSc a členem předsednictva AECEF zvolilo Prof. Ing. Josefa Macháčka, DrSc. Současná aktivita, kromě pravidelné agendy Asociace a vydávání bullletinu (AECEF Newsletter) zahrnuje přípravy třetího symposia AECEF, které bude věnováno využití počítačů a multimedií pro výuku stavebních inženýrů a uskuteční se v roce 1999 v Cardiffu.

AECEF se dále významnou měrou podílí na organizování mezinárodní spolupráce evropských stavebních fakult. Pro léta 1998-2000 je připravován společný projekt v rámci programu EU SOCRATES. Jedná se o tématický projekt v rámci Aktivity 1, s názvem EUCEET (European Civil Engineering Education and Training, tedy vzdělávání a praktická výchova evropských stavebních inženýrů). Koncem roku 1997 byl projekt přihlášen za spoluúčasti 44 fakult, 4 výzkumných ústavů a 3 asociací (včetně AECEF, která iniciovala přihlášky svých členů). Koordinátorem projektu je Prof. Manoliu z Rumunska, za AECEF Prof. Macháček. V případě kladného posouzení projektu v Bruselu budou práce zahájeny v prvním čtvrtletí roku 1998.

Prostřednictvím Asociace má fakulta kontakty se všemi členskými univerzitami Asociace, kterými k 1.1. 1998 jsou:

Podpora činnosti Asociace je pro fakultu i v budoucím období prestižní záležitostí.

Poznámka. Odst. 2 zpracovali prof. Macháček a doc. Váška.

3. Vnější vztahy

Příslušné oddělení: oddělení pro vnější vztahy (informační centrum)

Obsazení: Eliška Hladíková, Jaroslava Šabatová

3.1. Informační servis

Oddělení vnějších vztahů poskytovalo informace prostřednictvím monitorů umístěných u vstupu do fakulty dále pomocí systému vývěsek na tabulích a ve vitrinách, osobním jednáním a poštovním stykem. Jednalo se o následující informace:

Oddělení vnějších vztahů rovněž shromažďuje získané studijní programy zahraničních universit z oblasti bakalářského, magisterského i doktorandského studia, které má geograficky uspořádány. Kromě edukačních materiálů se zde též soustřeďují propagační a informativní materiály o zahraničních i domácích institucích, které mohou sloužit jak studentům, tak i pracovníkům fakulty při navazování a vyhledávání kontaktů.

3.2. Nabídky pracovních příležitostí

Od roku 1995 zajišťuje oddělení vnějších vztahů každoročně přípravu a distribuci katalogu stavebních a zeměměřických firem s názvem "Nabídka firem pro studenty a absolventy FSv ČVUT". Bylo tomu tak i v roce 1997. Pro přípravu katalogu 1998 byly koncem listopadu 1997 cca 400 stavebním a zeměměřickým firmám rozeslány dotazníky "Základní informace o firmě".

3.3. Spolupráce se stavebními firmami a dalšími institucemi

Mezi fakultou a významnými stavebními organizacemi je uzavřena řada oboustranných dohod, za účelem vzájemného prospěchu. Fakulta od svých partnerů očekává zejména spolupráci při pedagogickém procesu a výzkumu a rovněž finanční pomoc při zajišťování potřeb školy. Dalším přínosem dohod o spolupráci je působení zástupců firem na studenty, organizování exkurzí, zadávání diplomových prací dle potřeb praxe, aj.

V rámci dohod jsou přitom firmám poskytovány tyto služby:

V roce 1997 měla fakulta uzavřeny smlouvy s těmito institucemi