5. Informační a komunikační technologie

(Dr. Hora)

5.1. Informační infrastruktura fakulty

Jádrem informační infrastruktury fakulty je počítačová síť propojující naprostou většinu počítačů v pracovnách učitelů, v počítačových učebnách a sálech i v provozních místnostech děkanátu. Přístup do fakultní sítě, sítě ČVUT a Internetu je umožněn prostřednictvím systému uživatelských kont všem členům akademické obce - viz část 2.
Přehled o počtech a typech počítačů v síti je uveden v části 5.

Počítačová síť je využívána:

Pro tyto úkoly je v rámci fakulty zřízeno fakultní Výpočetní a informační centrum (VIC).

5.2. Dostupnost informačních zdrojů na fakultě

Přístup k počítačové síti má každý student nebo zaměstnanec fakulty, který má na fakultě zřízeno uživatelské konto.
Uživatelské konto je rutinně zřizováno všem studentům a zaměstnancům fakulty, kteří písemně potvrdí povinnost dodržovat "Pravidla pro provoz fakultních počítačových učeben a počítačové sítě". Uživatelské konto opravňuje uživatele za předpokladu výše zmíněných "Pravidel" k využívání služeb elektronické pošty, k přístupu do sítě Internet a k publikaci osobních WWW stránek.
Samostatně je povolován přístup a oprávnění do informačních systémů školy a fakulty, přístup do rektorátní informační sítě Inforek a přístup ke specializovaným výpočetním zdrojům a specializovanému aplikačnímu programovému vybavení.
K předávání informací uvnitř fakulty je využívána především elektronická pošta a WWW stránky. Je zřízena řada uzavřených elektronických konferencí (pro AS a jeho komise, pro katedry FSv, Grémium děkana, pro správce sítě) a otevřená konference INFO-L pro šíření všeobecně užitečných informací. INFO-L a některé další konferencí jsou automaticky archivovány na fakultních WWW stránkách. Součástí fakultních WWW stránek jsou i elektronické nástěnky studijního oddělení, zahraničního oddělení a VIC.
Na straně kateder je zřízena síť informačních manažerů zodpovědných za předávání informací v rámci katedry.
Fakultní WWW stránky jsou v současné době již velmi rozsáhlý soubor informací o fakultě používaný jak uvnitř fakulty, tak i zvenku. Následující tabulka ukazuje statistiku přístupu k fakultním stránkám od zahájení ostrého provozu na jaře 1997. Fakultní stránka je pravidelně hodnocena mezi nejlepšími na ČVUT.

Jedna značka (-) představuje 4 000 požadavků na zobrazení stránky. Špička v červenci 99 pravděpodobně souvisí se zveřejněním výsledků přijímacích zkoušek.

Fakultní stránka zachovává strukturu navrženou a doporučenou fakultám v rámci ČVUT. Značná část fakultních stránek je spravována centrálně a generována přímo z údajů vedených v informačních systémech fakulty a školy. Bohužel se zavedením komponenty VVVS se zatím stala pro fakultu nedostupná data o publikacích a grantech za rok 1999.
Na fakultních stránkách jsou kromě základních informací o fakultě pravidelně zveřejňovány i zápisy AS a akademických poradních sborů, výroční zprávy, informace o přijímacím řízení a výsledky přijímacích zkoušek. Do fakultních stránek se aktivně zapojuje vlastními stránkami i řada kateder.
Všem uživatelům fakultní sítě je umožněn přístup do informačních databází Dialog a Web of Science. Tento přístup je centrálně hrazen ČVUT a v této oblasti je největším nedostatkem nedostatečná propagace tohoto informačního zdroje jak mezi studenty, tak i mezi zaměstnanci fakulty.

5.3. Využití vnějších a vnitřních informačních systémů

Základními vnitřními informačními systémy využívané na fakultě jsou centrální informační systémy vysoké školy - Finanční informační systém (FIS) pro finanční správu a správu majetku, systém pro personalistiku a mzdy (PMSV) a systém pro řízení vědecké činnosti (VVVS), v současné době především pro evidenci publikací a grantů. Tyto informační systémy jsou spravovány VIC ČVUT, jsou budovány nad databázovým systémem ORACLE a jsou postupně integrovány do jednotného celku. Společným problémem všech těchto systémů je uživatelsky nepříjemná klientská část těchto systémů a obecná nedostupnost existujících dat pro jejich využívání pro běžný chod školy na fakultní úrovni.
Základním informačním systémem provozovaným fakultou je systém evidence studia (STUDENT) vytvořený na fakultě nad databázovým systémem FoxPro. Kromě evidence studijních výsledků je využíván i jako podklad pro Matriku studentů, jako podklad pro zakládání a evidenci studentských uživatelských kont, pro databázi anotací a pro samostatně vedený výpočet pedagogického zatížení kateder. Problémem tohoto systému je nekompatibilita se systémem postupně zaváděným na ČVUT, obtížnost rozšíření tohoto systému na větší počet uživatelů (učitelů a studentů), a to, že neobsahuje evidenci studentů doktorandského studia, která je vedena ručně.
Fakulta se připravuje na sjednocení svého systému evidence studia s ostatními fakultami ČVUT (systém KOS), rychlejšímu postupu brání stejně jako u dalších fakult především problémy na straně dodavatelské firmy.
Doplňkem jsou pomocné informační systémy vedené ve fakultním Výpočetním a informačním centru, využívané především pro správu WWW stránek a funkci centrálních síťových služeb.
Rozsáhlou komponentou je evidence uživatelských kont studentů a zaměstnanců, u zaměstnanců a doktorandů doplněná i o místnost a telefonní linku. Na tuto databázi je přímo navázáno směrování elektronické pošty, generování WWW stránek obsahujících informace o zaměstnancích fakulty a vyhledávání informací o zaměstnancích i studentech včetně jejich emailových adres. V roce 1999 byly pro všechny zaměstnance i studenty vytvořeny emailové adresy jednotného tvaru jméno.příjmení@fsv.cvut.cz směrované na jejich uživatelské konto.

5.4. Zapojení do projektu evropských vysokorychlostních sítí

Fakulta je připojena k páteřní síti ČVUT a jejím prostřednictvím přes CESNET do sítě TEN-155 CZ. Samostatně se fakulta do tohoto projektu nezapojuje.

5.5. Stav výpočetní techniky na fakultě

Z hlediska využití lze rozdělit výpočetní techniku na fakultě do 4 skupin - počítače fakultní administrativy, počítače akademických pracovníků, počítače ve fakultních počítačových učebnách sloužící pro výuku a samostatnou práci studentů a počítače zajišťující centrální síťové služby. Celkem je na fakultě evidováno cca 1200 síťových karet.
  1. V oblasti administrativy je cca 40 počítačů, vesměs zapojených do fakultní sítě a provozovaných pod OS Windows NT.
  2. Nejpestřejší složení mají počítače akademických pracovníků a to jak co se týče typu (AT 286 - Pentium III), tak i operačního systému (MS DOS - Windows NT, Linux). Celkový počet počítačů akademických pracovníků připojených do fakultní sítě je cca 400.
  3. Na fakultě je 7 počítačových učeben určených pro výuku, 21 počítačových učeben určených pro výuku a samostatnou práci a počítačový sál s 65 počítači a s rozšířeným provozem (7 - 23 hod v pracovní dny, 10 - 19 hod v sobotu a v neděli). V počítačových učebnách je celkem 380 počítačů. Počet počítačových učeben lze považovat za dostačující, udržování stavu odpovídajícímu nárokům soudobého aplikačního vybavení je však finančně velmi náročné.
    Vybavení počítačových učeben na fakultě se výrazně zlepšilo v závěru roku, kdy bylo v počítačových učebnách (včetně počítačového sálu) během listopadu a prosince uvedeno do provozu 119 nových počítačů (Pentium III/450-500 MHz/64-128 Mb operační paměti). V počítačových učebnách je instalován převážně systém Windows NT s klientem sítě Novell a připravena samostatná partition pro systém Linux (zatím v provozu v počítačovém sále a učebnách B376, B467, B870 a D2044).
  4. V průběhu roku byl uveden do provozu centrální studentský server ST s diskovým polem a linuxový server KLOBOUK. Problémem je k závěru roku malá výkonnost zaměstnaneckého serveru CIHLA, chybějící zálohování diskových polí a duplicitní vedení kont v NT doméně. V roce 2000 bude třeba uvést do provozu server pro KOS s databázovým systémem Oracle.
Fyzicky je páteřní počítačová síť fakulty budována společně s fakultou architektury a je tvořena třemi ATM přepínači Centilion 100 155 MHz spojených do trojúhelníku optickými vlákny. Stejnou technologií je fakulta připojena k síti ČVUT. Převážná většina koncových katedrálních segmentů a počítačových učeben je připojena přes 10 MHz Ethernet přímo do tohoto přepínače UTP kabely. Technologií Fast Ethernet jsou připojeny základní fakultní servery, počítačový sál, děkanát a učebny katedry ekonomiky, informatiky a matematiky. Počítačová síť je zavedena do všech částí fakulty s výjimkou malé části budovy D.
Centrální služby fakultní sítě jsou (DNS server, MAIL server a WWW server) jsou realizovány na bázi systému Linux.
Uživatelská konta zaměstnanců a studentů byla v průběhu roku 1999 z větší části centralizována a vedena na serverech CIHLA a ST pod operačním systémem Novell, studentská konta studentů vyšších ročníků jsou ještě zčásti na "oborových" serverech. Koncem roku byl uveden do provozu centrální studentský linuxový server KLOBOUK, který zajišťuje centrální správu uživatelských kont pro tento operační systém.
Kromě toho existuje na fakultě několik serverů pod operačními systémy Windows NT a Linux, spravovaných příslušnou katedrou. Největší z nich je NT doména spravovaná katedrou matematiky.


Kapitola 6