Dokument neplatný

Dokumentace bakalářských stud. programů se standardní dobou studia 4 roky

I. Bloky studia

 

Studijní plány bakalářských studijních programů jsou rozděleny na dva bloky studia:

  1. První blok bakalářského studia trvá první čtyři semestry doporučeného časového plánu studia (dále jen DČPS) a je společný pro všechny obory příslušného bakalářského studijního programu.

  2. Druhý blok studia tvoří zbývající čtyři semestry DČPS včetně bakalářské práce. Studijní plány jsou sestaveny pro jednotlivé studijní obory.

 

II. Kontrola studia

 

Kontroly studia se provádějí podle čl. 18 Studijního a zkušebního řádu pro studenty ČVUT v Praze (dále jen SZŘ). Jsou prováděny tyto kontroly:

  1. Kontrola počtu kreditů pro pokračování ve studiu v dalším akademickém roce.
  2. Kontrola plnění studijních povinností během studia.

 

Při kontrole počtu kreditů pro pokračování ve studiu se kontroluje, zda student splnil minimální počet kreditů za uplynulý semestr nebo akademický rok studia podle čl. 18 odst. 5 SZŘ *.
Kredity za předměty zapsané a uznané podle čl. 17 odst. 10 SZŘ nejsou považovány za kredity získané v tomto semestru nebo akademickém roce. Započítávají se pouze do celkového součtu kreditů studentem získaných.
Kontrolu splnění minimálního počtu kreditů provádí studijní oddělení vždy při zápisu do zimního semestru a v prvním roce studia i při zápisu do letního semestru.

 

Během studia se provádějí tyto kontroly plnění studijních povinností:

  1. Kontrola splnění studijních povinností prvního bloku studia.
    První blok studia je student povinen dokončit nejpozději do tří let studia od posledního zápisu na studijní program. Za poslední den pro splnění prvního bloku studia se považuje poslední den zkouškového období, které bezprostředně předchází zápisu do čtvrtého roku studia. V případě uznání semestrů nebo předmětů z předchozího studia se do této doby započítává doba studia odpovídající uznaným úsekům studia nebo předmětům. Do této doby se nezapočítává doba, po kterou měl student studium přerušeno.

  2. Kontrola splnění studijních povinností druhého bloku studia.
    Druhý blok je student povinen dokončit nejpozději před uplynutím maximální doby studia dle čl. 3 odst. 7 SZŘ. Žádost o kontrolu druhého bloku studia musí student podat na studijní oddělení nejpozději společně s přihláškou ke státní závěrečné zkoušce.

 

Při kontrolách plnění studijních povinností během studia se kontroluje, zda student splnil všechny studijní povinnosti příslušného bloku, tj. složil všechny zápočty, klasifikované zápočty a zkoušky z předmětů předepsaných studijním plánem.

O kontrolu splnění studijních povinností prvního bloku studia musí student písemně požádat na studijním oddělení nejpozději do 31.7. příslušného akademického roku, kdy mu končí doba pro kontrolu. Správnost studijních výsledků uvedených v přihlášce ke kontrole výsledků studia kontroluje studijní oddělení.

Studentovi, který nezískal minimální počet kreditů nutný pro pokračování ve studiu nebo nesplnil některou z kontrol plnění studijních povinností během studia, se studium ukončuje podle čl. 20 odst. 5b) SZŘ.

 

III. Návaznosti předmětů

 

Studijní plán vymezuje návaznosti předmětů. Návazností se rozumí splnění všech předepsaných povinností (zápočet, klasifikovaný zápočet, zkouška) určeného předmětu před konáním zkoušky z daného předmětu, nestanoví-li DČPS jinak.

Příklad: KOD_PŘEDPOŽ_NÁV
  101MA2 z,zk 101MA1

Zkoušku z předmětu 101MA2 může student konat jen tehdy, pokud úspěšně uzavřel předmět 101MA1, tj. získal zápočet a vykonal zkoušku - (KOD_PŘED = kód předmětu, POŽ_NÁV = požadovaná návaznost).

 

IV. Předpoklady pro připuštění ke státní závěrečné zkoušce

 

  1. Student je povinen se ke státní závěrečné zkoušce (dále jen SZZ) písemně přihlásit nejpozději 30 dní před termínem SZZ na studijním oddělení fakulty.
  2. SZZ může skládat student, který splnil následující podmínky:
    1. je studentem fakulty stavební,
    2. ke dni podání přihlášky splnil všechny studijní povinnosti za celé studium, tj. složil všechny zápočty, klasifikované zápočty a zkoušky z předmětů předepsaných studijním plánem,
    3. odevzdal ve stanoveném termínu bakalářskou práci.

 

Schváleno Vědeckou radou Fakulty stavební ČVUT v Praze dne 12. 6. 2003.

 

* Znění čl. 18 odst. 5 SZŘ:

Minimální počet kreditů nutný pro pokračování ve studiu

 doba studia Bc. studijní program Mgr. studijní program
za první semestr studia 15 20
za první akademický rok studia (2 semestry) 30 40
za každý další akademický rok studia (2 semestry) 40 40
za každý další akademický rok studia (2 semestry) pokud část akademického roku nebyl studentem ČVUT (přerušení studia, přestup) 20 20

Jiný počet kreditů může určit děkan v souladu s čl. 17 odst. 9 až 11.

 

STÁTNÍ ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY NA PROGRAMU SI - bakalářské studium

 

SZZ se skládá ze tří částí, z nichž každá se klasifikuje zvlášť:

  1. obhajoby bakalářské práce,
  2. ústních zkoušek ze dvou tematických okruhů.

V průběhu SZZ též student podá krátkou informaci o odborné praxi, je-li její absolvování součástí studijního plánu.

 

Studijní obor: Konstrukce pozemních staveb

1 okruh povinný + 1 okruh volitelný

povinný okruh Konstrukce pozemních staveb
volitelné okruhyTechnologie pozemních staveb
Technická zařízení budov
Stavební mechanika
Betonové a zděné konstrukce
Ocelové a dřevěné konstrukce
Geotechnika

Konstrukce pozemních staveb
Témata jsou uvedena v osnově přednášek předmětů Konstrukce pozemních staveb 1 až 5 (KP1 až KP5), Poruchy, degradace, rekonstrukce (PDR) a Zdravotní nezávadnost staveb (ZDNS)

Technologie pozemních staveb
Realizace zemních a betonářských prací, zděné konstrukce, realizace šikmých a plochých střech. Technologie vnitřních a dokončovacích prací. Příprava staveb, stavebně technologické projektování. Využití výpočetní techniky při přípravě a realizaci staveb.

Technická zařízení budov
Odstraňování odpadních vod, systémy vnitřní a vnější kanalizace, zdroj vody, systémy vnějšího a vnitřního vodovodu, vnější a vnitřní plynovody, odvody spalin, vnitřní klima v budovách, vytápění budov, příprava teplé vody, zdroje tepla, větrací a klimatizační systémy, základy chladících soustav, slabo- a silnoproudé rozvody v objektu, základy umělého osvětlení, hromosvody.

Stavební mechanika
Zatížení stavebních konstrukcí. Vnitřní síly, napjatost a přetvoření ohýbaných prutových konstrukcí. Volné kroucení. Nepružné namáhání prutů. Stabilita přímých prutů. Řešení staticky neurčitých rovinných konstrukcí. Princip MKP. Nosník na pružném podkladě. Stěny a desky. Napjatost tenkostěnných prutů.

Betonové a zděné konstrukce
Technologie betonu - složení, výroba, vlastnosti a zkoušení betonu. Navrhování železobetonových prvků a konstrukcí - předběžný návrh, účinky zatížení, výpočetní modely a metody, dimenzování pro základní případy namáhání (únosnost, použitelnost, konstrukční zásady), vyztužování. Zásady navrhování prvků z předpjatého betonu. Zděné konstrukce.

Ocelové a dřevěné konstrukce
Materiálové vlastnosti oceli, výroba ocelových konstrukcí, navrhování ocelových prutů a spojů. Spřažené ocelobetonové konstrukce. Ochrana proti korozi a požáru. Ocelové konstrukce budov a hal - typologie, návrh částí konstrukcí, prostorová tuhost. Vlastnosti dřeva a materiálů na bázi dřeva. Navrhování dřevěných prvků a spojů. Rovinné a prostorové dřevěné konstrukce. Navrhování dřevěných konstrukcí na účinky požáru. Ochrana dřevěných konstrukcí před znehodnocením.

Geotechnika
Vlastnosti zemin, klasifikace zemin, inženýrsko-geologický průzkum, voda v zemině, napětí v zemině, laboratorní zkoušky zemin, deformační charakteristiky zemin, konsolidace, zhutňování, smyková pevnost, zemní tlak, stabilita svahu, plošné základy, hlubinné základy, stavební jámy a jejich zabezpečení.

 

Studijní obor: Konstrukce a dopravní stavby

2 okruhy podle katedry, na které byla zpracována bakalářská práce

K132povinný okruhStavební mechanika
volitelné okruhyBetonové a zděné konstrukce
Ocelové a dřevěné konstrukce
K133povinné okruhyBetonové a zděné konstrukce
Stavební mechanika
K134povinné okruhyOcelové a dřevěné konstrukce
Stavební mechanika
K135povinný okruhGeotechnika
volitelné okruhySilniční stavby
Železniční stavby
K136povinné okruhySilniční stavby
Geotechnika
K137povinné okruhyŽelezniční stavby
Geotechnika

Stavební mechanika
Zatížení stavebních konstrukcí. Vnitřní síly, napjatost a přetvoření ohýbaných prutových konstrukcí. Volné kroucení. Nepružné namáhání prutů. Stabilita přímých prutů. Řešení staticky neurčitých rovinných konstrukcí. Princip MKP. Nosník na pružném podkladě. Stěny a desky. Napjatost tenkostěnných prutů. Vlastní a vynucené kmitání konstrukcí.

Betonové a zděné konstrukce
Základy navrhování a dimenzování betonových a zděných konstrukcí (předběžný návrh, dimenzování průřezů na M, N, M+N), mezní stavy únosnosti a použitelnosti. Konstrukční zásady. Betonové mosty-požadavky, spolehlivost, princip návrhu (prostý, železový, předpjatý beton). Nosné konstrukce. Technologie výstavby.

Ocelové a dřevěné konstrukce
Materiál pro ocelové konstrukce, výroba a montáž, zásady navrhování, navrhování prvků, spoje, patrové budovy, halové stavby, ocelové mosty (trámové, obloukové, zavěšené, visuté), materiál pro dřevěné stavby, navrhování prvků, spoje, dřevěné konstrukce.

Geotechnika
Vlastnosti, zkoušky a klasifikace zemin a hornin, IG průzkum, voda v zemině, napětí v zemině, konsolidace, smyková pevnost, zemní tlak, stabilita svahu a skalních stěn, plošné a hlubinné základy, stavební jámy a jejich zabezpečení, vlastnosti diskontinuit, napětí a deformace okolo výrubu.

Silniční stavby
Teorie dopravního proudu, bezpečnost silničního provozu, projektování silnic, dálnic a místních komunikací, silniční a městské křižovatky, navrhování vozovek, stavba silnic, silniční stavební materiály a jejich zkoušení, kontrola kvality hotových vrstev, recyklace.

Železniční stavby
Základy projektování železničních staveb, vztah vozidla a koleje, geometrické parametry koleje, konstrukce železniční trati, stavby železničního spodku, konstrukční prvky železničního svršku, bezstyková kolej, projektování a konstrukce tramvajových tratí a metra.

 

Studijní obor: Vodní hospodářství a vodní stavby

1 okruh povinný + 1 okruh podle katedry, na které byla zpracována bakalářská práce

Povinný okruhHydraulika a hydrologie
K141Říční inženýrství
K142Vodní stavby
K143Hydromeliorační stavby
K144Vodní hospodářství obcí

Hydraulika a hydrologie
Fyzikální a chemické vlastnosti kapalin. Hydrostatika. Hydrostatický tlak, hydrostatická síla, výpočet hydrostatického zatížení rovinných a zakřivených ploch, plavání těles a jejich stabilita, relativní klid kapaliny. Základní pojmy hydrodynamiky. Zákon zachování hmoty (rovnice kontinuity), zákon zachování energie (Bernoulliho rovnice), zákon o hybnosti. Základní aplikace - Pitotova trubice, clona, venturimetr. Tlakové proudění v potrubí. Rozbor oblastí proudění (laminární, turbulentní), Reynoldsovo číslo, analýza ztrát (třením, místních). Hydraulický výpočet potrubí a trubních objektů, soustava potrubí+čerpadlo. Výtok otvorem. Základní vztahy, volný a zatopený výtok, velký a malý otvor, plnění a prázdnění nádob. Proudění v otevřených korytech. Rovnoměrné proudění, Chezyho rovnice, rychlostní součinitel, součinitel drsnosti. Rozdělení rychlosti ve svislici a příčném profilu koryta. Nerovnoměrné proudění, výpočet průběhu hladin - rozbor křivky vzdutí a snížení. Proudění říční, kritické a bystřinné. Přepady. Přepad přes ostrou hranu, měrné přelivy, přepad přes jezová tělesa (dokonalý, nedokonalý), proudnicové přelivné plochy, přepad přes širokou korunu, stupeň ve dně, zvláštní druhy přepadů. Tlumení kinetické energie vodního proudu. Druhy vodního skoku, vzájemné hloubky, hydraulický výpočet vývaru. Průběh hladina při proudění mosty a propustky.
Základní hydrologické veličiny. Hydrosféra a klimatický systém Země, voda v atmosféře, Energetická bilance, Bilanční rovnice povodí. Atmosférické srážky, formy odtoku, výpar, voda v půdě. Pozorování, měření a zpracování hydrologických a meteorologických údajů. Hydrologické podklady pro řešení inženýrských úloh. Extrémní hydrologické události, srážkoodtokové vztahy, transformace povodňové vlny.

Říční inženýrství
Hydraulika koryt a objektů na nich. Zavedení energetických ztrát a volba příčných profilů při aplikaci metody po úsecích při řešení průběhu hladiny v korytech. Řešení hydrostatického zatížení a stabilita složitých konstrukcí na vodním toku. Stanovení vzdutí hladiny způsobeného mosty a propustky. Určení úrovně hladiny před vzdouvací stavbou Řešení průtočné kapacity kombinovaných objektů. Návrh řešení podjezí.
Vodní toky. Úprava toků - účel, vliv úpravy koryta na režim vodního toku, stabilizace koryta, obecné požadavky na trasu, stabilizace podélného profilu nového koryta, návrh sklonu dna, tvary a rozměry příčných profilů, vegetační a nevegetační opevnění dna a břehů. Cíle a způsoby revitalizace vodních toků. Provoz vodních toků.
Protipovodňová ochrana. Typy protipovodňové ochrany. Záplavové území, aktivní zóna. Návrhové průtoky při řešení ochrany před povodněmi.

Vodní stavby
Vodní toky. Geomorfologické procesy v přirozených tocích, fyzikální procesy v korytech s pevným a pohyblivým dnem, zásady řešení úprav toků, provádění, údržba, revitalizace vodních toků, konstrukce a stavby při provádění úprav toků (soustřeďovací stavby, zaústění přítoků, stupně ve dně, balvanité skluzy, mostní profily, odběrné objekty). Jezy. Základní pojmy, rozdělení jezů, koncepční řešení, podklady pro navrhování jezů, hydraulické a statické výpočty, zakládání, řešení průsaků pod jezem, stabilita jezů. Pevné a pohyblivé jezy - uspořádání, vztah k vodnímu toku, konstrukční řešení včetně pohyblivých uzávěrů, ovládání pohyblivých jezů. Vodní cesty a vodní doprava. Způsoby splavňování vodních toků, objekty na vodních cestách (plavební komory a jejich příslušenství), průplavy a objekty na průplavech (lodní zdvihadla, akvadukty, mosty). Přehrady. Základy navrhování, výstavby a provozu přehrad, podklady pro navrhování, zakládání, typy přehrad a jejich konstrukční uspořádání, příslušenství přehrad (spodní výpusti, přelivy, odběrné objekty), moderní materiály a technologie, bezpečnost, rizika a poruchy přehrad, modernizace, rekonstrukce. Využití vodní energie. Využití vodní energie v rámci elektrizační soustavy, druhy vodních elektráren jejich koncepční řešení a technologické vybavení, druhy turbín a jejich použití, výkon a výroba vodních elektráren.

Hydromeliorační stavby
U státní zkoušky se vyžadují základní znalosti z předmětů: Hydropedologie - (půdní textura a struktura, fyzikální vlastnosti půd, půdní typy, hydrostatika a hydrodynamika půdní vody - retenční čára půdní vlhkosti, hydraulická vodivost); Vodní hospodářství krajiny 1 - závlahy, odvodnění (Posuzování sucha, Základní závlahové veličiny a jejich výpočet, Hydrolimity, Závlahová kostra a závlahový detail, Dělení závlah podle účelu a způsobu, Závlaha postřikem, kapková závlaha, Automatizované závlahové systémy, Hydraulický výpočet závlahových trubních sítí; Druhy a základní parametry odvodňovacích staveb, Hlavní a podrobná odvodňovací zařízení, Systematická a sporadická trubní drenáž, Retardační drenáž, Ochranná drenáž, Výpočet ustáleného a neustáleného drenážního proudění, příklady aplikace drenáží); Vodní hospodářství krajiny 2 - eroze (Erozní proces - jednotlivé druhy eroze, formy vodní eroze a činitelé podmiňující rozvoj erozního procesu. Poměry klimatické a hydrologické, územní geologické a půdní, vegetační, hospodářsko-technické. Druhy protierozních opatření (organizační, agrotechnická a vegetační, technická) a základní postup jejich návrhu. Způsoby výpočtu půdních smyvů a transportu sedimentu povrchovým odtokem (empirické a fyzikální modely). Přípustná délka svahu, přípustná ztráta půdy. Dopady zrychlené eroze na půdu, krajinu a vodní zdroje.); Vodní hospodářství krajiny 3 - rybníky (druhy MVN a jejich rozdělení. Funkční objekty MVN - typy, návrhové parametry, konstrukce, materiály. Těleso hráze - konstrukce, návrh, prvky. Rozdělení prostorů v nádrži, charakteristické čáry. Bilance nádrže - ztráty, výpar. Plnění a prázdnění nádrže - konzumční křivka bezpečnostního přelivu, výpočet spodní výpusti, průsak tělesem hráze. Údržba - odbahňování).

Vodní hospodářství obcí
(Úprava a čištění vod, Čistota vod, Vodárenství, Stokování)
Technické řešení vodovodů. Návrh technologie úpravy vody. Technické řešení stokových sítí. Návrh technologie čištění odpadních vod a zpracování kalů. Koordinace technického řešení inženýrských sítí, objekty komunálního a léčebného lázeňství.

 

Studijní obor: Management a ekonomika ve stavebnictví

1 okruh povinný + 1 okruh volitelný

Povinný okruhEkonomika a management ve stavebnictví
Volitelné okruhyKonstrukce pozemních staveb
Technologie staveb
Stavební mechanika
Inženýrské stavby

Ekonomika a management ve stavebnictví
Stavebnictví v ČR - základní údaje, pojetí a funkce investic, investiční strategie, hodnocení efektivnosti investic, zdroje financování investičních projektů, základní cíle finančního řízení stavební firmy, principy finančního plánování. Účetnictví - zásady vedení, vykazování výsledku hospodaření, veřejné příjmy, daně, odpisování. Podnikání ve stavebnictví, organizační struktury, logistika, marketing, řízení lidských zdrojů. Legislativní problematika přípravy a řízení staveb, zadávání veřejných zakázek, výrobní příprava, časové plánování, bezpečnostní management, náklady a jejich funkce, druhy kalkulací, funkce a druhy cen, oceňování stavebních prací, řízení nákladů - výrobní faktura, výrobní kalkulace.

Konstrukce pozemních staveb
Požadavky na pozemní stavby, konstrukční materiály, konstrukční návrh, Svislé nosné konstrukce. Nosné stěny, sloupy, pilíře. Železobetonové, keramickobetonové, ocelové a ocelobetonové stropy. Konstrukční systémy jednopodlažních, vícepodlažních, výškových staveb a halových staveb. Udržitelná výstavba budov. Schodiště. Rampy, typologie, materiály, konstrukce. Základové poměry. Zemní tlak - aktivní, pasivní, v klidu a jeho důsledky na namáhání konstrukcí spodní stavby. Dilatace spodní stavby. Druhy hydroizolací, okrajové podmínky návrhu hydroizolačního systému. Foliové hydroizolace.

Technologie staveb
Zemní práce - vytyčení, výkopy, pažení; betonářské práce - bednění, výztuž, betonáž včetně ošetřování betonu; zděné konstrukce - svislé a vodorovné, návrh zvedacího prostředku, realizace šikmých a plochých střešních plášťů včetně krytin a klempířských konstrukcí; příčky zděné, monolitické a montované; rozvody instalací - kanalizace, vodovodního potrubí, plynovodního potrubí, vytápění, vzduchotechniky a elektroinstalací.

Stavební mechanika
Zatížení stavebních konstrukcí. Vnitřní síly, napjatost a přetvoření ohýbaných prutových konstrukcí. Volné kroucení. Nepružné namáhání prutů. Stabilita přímých prutů. Řešení staticky neurčitých rovinných konstrukcí (silová a deformační metoda).

Inženýrské stavby
Rozdělení pozemních komunikací (šířkové uspořádání, návrhová rychlost), správa a financování PK; směrové a výškové vedení trasy PK (klotoidické přechodnice, délky rozhledu, velikosti zakružovacích oblouků výškového mnohoúhelníku, klopení); stavba zemního tělesa (násypové a výkopové těleso, odvodnění, vodní režim podloží), rozdělení a principy návrhu vozovek PK; silniční materiály, jejich zkoušení a recykláž.

 

Studijní obor: Inženýrství životního prostředí

1 okruh povinný + 1 okruh podle katedry, na které byla zpracována bakalářská práce

Povinný okruh Tvorba a ochrana krajiny
K101 Aplikovaná matematika a statistika
K124 Konstrukce pozemních staveb
K125 Technické zařízení budov
K127 Urbanismus a územní plánování
K133 až K137 Dopravní stavby a konstrukce
K141 až K144 Vodohospodářské stavby
K153 a K154 Aplikovaná geodézie

Tvorba a ochrana krajiny
Vývoj a členění krajiny, ekologická stabilita - principy ÚSES. Dynamika krajiny - důsledky antropogenní činnosti (průmysl, výstavba, zemědělství, lesní a vodní hosp., doprava) pro krajinu. Dopady na vodu, půdu a ovzduší. Rekultivace a revitalizace krajinných systémů. Krajinný ráz. Obecná a speciální ochrana přírody, mezinárodní spolupráce v ochraně přírody, soustava zvlášť chráněných částí přírody v ČR, začlenění ochrany přírody do mezinárodní soustavy komplexní péče o krajinu. Legislativa ŽP.

Aplikovaná matematika a statistika
Využití matematických a statistických dat pro účely ochrany životního prostředí. Statistické řady. Základy teorie odhadu a testování statistických hypotéz. Pojem pravděpodobnosti, nezávislost jevů, náhodná veličina a její charakteristiky, diskrétní a spojité rozdělení, normální rozdělení, logaritmicko-normální rozdělení, jednoduchá lineární regrese.

Konstrukce pozemních staveb
Požadavky na pozemní stavby, konstrukční materiály, konstrukční návrh. Svislé nosné konstrukce. Nosné stěny, sloupy, pilíře. Železobetonové, keramickobetonové, ocelové a ocelobetonové stropy. Konstrukční systémy jednopodlažních, vícepodlažních, výškových staveb a halových staveb. Schodiště. Rampy, typologie, materiály, konstrukce. Zakládání staveb. Zemní tlak - aktivní, pasivní, v klidu a jeho důsledky na namáhání konstrukcí spodní stavby. Dilatace spodní stavby. Hydroizolace. Energetická bilance budov, materiálové a technologické řešení staveb s ohledem na ŽP.

Technické zařízení budov
Vnitřní prostředí v budovách. Základní výpočty potřeb energie, vody a vzduchu pro budovy. Koncepční řešení systémů vnitřní kanalizace, vnitřního vodovodu, vnitřního plynovodu a elektroinstalací. Koncepční řešení systémů vytápění, větrání a klimatizace budov. Návrh elektroinstalace, osvětlení, akustiky, vzduchotechniky a zdravotní technika - kanalizačních sítí a systémů, zpětné využití energie. Vazby mezi budovou a životním prostředím, energie, odpady, materiálové a technologické řešení staveb. Tradiční a obnovitelné zdroje energie, možnosti inteligentních a nízkoenergetických budov.

Urbanismus a územní plánování
Územní plánování v legislativě, strategie rozvoje sídel a regionů, přestavba a obnova vesnic a sídlišť. Udržitelná výstavba. Využití brownfields. Vliv urbanizace a suburbanizace na ŽP.

Dopravní stavby a konstrukce
Negativní působení silniční a železniční dopravy na životní prostředí. Zásady výpočtu hluku a protihlukových opatření, doprava v zastavěném území, městská, pěší doprava, parkování. Podzemní stavby - vliv na prostředí; dělení a zásady navrhování a provádění u nás i ve světě. Specifika ocelových, dřevěných a betonových konstrukcí pro ŽP.

Vodohospodářské stavby
Význam a účel vodních nádrží, jejich vliv na prostředí. Stavby na vodních tocích, úpravy vodních toků, závlahy a odvodnění, eroze, hydroenergetika, vodárenství, stokování a čištění odpadních vod - návrhy technického řešení sítí. Hydrometeorologická data - měření a zpracování, význam pro vodní hospodářství.

Aplikovaná geodézie
Využití geodetických dat pro účely ochrany životního prostředí. GIS data. Teorie tvorby GIS, nástroje na podporu rozhodování a analýzu dat v ČR a ve světě. Uplatnění, možnosti a omezení aplikace GIS, návaznost na modelování. Zpracování prostorových dat DPZ a dalších průzkumů. Technologie inženýrské geodézie v ŽP - měření deformací hrází a stavebních objektů. Pozemkové úpravy jako nástroj ovlivňování krajiny.

 

Studijní obor: Příprava, realizace a provoz staveb

1 okruh povinný + 1 okruh volitelný

Povinný okruhTechnologie staveb
Volitelné okruhyKonstrukce pozemních staveb
Betonové a zděné konstrukce
Ocelové a dřevěné konstrukce
Ekonomika a management ve stavebnictví
Geotechnika

Technologie staveb
Účastníci výstavby, rozdělení komplexního procesu výstavby. Rozdělení procesů. Zemní práce, třídy těžitelnosti hornin, druhy vykopávek, pažení, hutnění, odvodnění, stroje pro těžbu dopravu a hutnění hornin. Zvedací prostředky, jeřáby věžové a automobilové, výtahy, vrátky, lávky. Výroba a doprava betonové směsi. Bednění tradiční a systémová, ukládání výztuže, ukládání a hutnění betonové směsi, ošetřování čerstvého betonu. Montážní práce. Výstavba zděných konstrukcí. Lešení, ohrazení, záchytné konstrukce. Příčky, komíny, rozvody instalací, úpravy povrchů vnitřní a vnější, podkladní a nášlapné vrstvy podlah, fasádní pláště, kotevní technika a kompletační dokončovací práce. Připravenost stavby event. podkladu, technologický postup, jakost výrobního procesu, vazby mezi procesy, bezpečnost. Výstavba objektů a investičních celků - základní pojmy. Výrobní proces objektu. Prostorová, technologická, časová struktura objektového a komplexního stavebního procesu. Technologické etapy pro sourodé a nesourodé objekty. Stavebně technologický projekt a jeho hlavní dokumenty, Kontrola kvality stavební produkce. Příprava a řízení výstavby investičních celků. Zásady projektování organizace výstavby s respektováním základních principů projektového řízení. Základní principy teorie proudového stavění, její uplatnění v praxi. Modelování postupu výstavby pomocí časoprostorových grafů. Simulace procesu výstavby pomocí grafů, stavebně technologický síťový graf. Využití počítačů při modelování realizace staveb. Zásady navrhování zařízení staveniště pro objekt a investiční celek.

Konstrukce pozemních staveb
Požadavky na pozemní stavby, konstrukční materiály, konstrukční návrh, udržitelná výstavba budov. Svislé nosné konstrukce. Nosné stěny, sloupy, pilíře. Železobetonové, keramickobetonové, ocelové a ocelobetonové stropy. Konstrukční systémy jednopodlažních, vícepodlažních, výškových staveb a halových staveb. Schodiště, rampy. Typologie, materiály, konstrukce. Systémy zakládání staveb. Dilatace spodní stavby. Druhy hydroizolací, okrajové podmínky návrhu hydroizolačního systému. Foliové hydroizolace. Předsazené konstrukce - typy, funkce, konstrukční principy, požadavky. Kompletační konstrukce - druhy, stavebně technická řešení, požadavky. Ploché a šikmé střechy - stavebně technická řešení, požadavky.

Betonové a zděné konstrukce
Technologie betonu - složení, výroba, vlastnosti a zkoušení betonu. Navrhování železobetonových prvků a konstrukcí - předběžný návrh, účinky zatížení, výpočetní modely a metody, dimenzování pro základní případy namáhání (únosnost, použitelnost, konstrukční zásady), vyztužování. Zásady navrhování prvků z předpjatého betonu. Zděné konstrukce.

Ocelové a dřevěné konstrukce
Materiálové vlastnosti oceli, výroba ocelových konstrukcí, navrhování ocelových prutů a spojů. Spřažené ocelobetonové konstrukce. Ochrana proti korozi a požáru. Ocelové konstrukce budov a hal - typologie, návrh částí konstrukcí, prostorová tuhost. Vlastnosti dřeva a materiálů na bázi dřeva. Navrhování dřevěných prvků a spojů. Rovinné a prostorové dřevěné konstrukce. Navrhování dřevěných konstrukcí na účinky požáru. Ochrana dřevěných konstrukcí před znehodnocením.

Ekonomika a management ve stavebnictví
Stavebnictví v ČR - základní údaje, pojetí a funkce investic, investiční strategie. Podnikání ve stavebnictví, organizační struktury, logistika, marketing, řízení lidských zdrojů. Legislativní problematika přípravy a řízení staveb, zadávání veřejných zakázek, náklady a jejich funkce, druhy kalkulací, funkce a druhy cen, oceňování stavebních prací, rozpočtování, řízení nákladů - výrobní faktura, výrobní kalkulace. Metody na podporu řízení projektu. Právní normy, normy ČSN a ISO. Základní aspekty Project Managementu. Stavba jako produkt výstavbového projektu. Cíle, strategie, fáze a okolí výstavbového projektu a jeho navrhování. Organizační specifika. Role managera projektu. Nákupy a smlouvy v projektu. Řízení komunikace, řízení jakosti, řízení rizik. Finanční management a hodnocení projektu. Studie proveditelnosti.

Geotechnika
Vlastnosti zemin, klasifikace zemin, inženýrsko-geologický průzkum, voda v zemině, napětí v zemině, laboratorní zkoušky zemin, deformační charakteristiky zemin, konsolidace, zhutňování, smyková pevnost, zemní tlak, stabilita svahu, plošné základy, hlubinné základy, stavební jámy a jejich zabezpečení.

 

Studijní obor: Požární bezpečnost staveb

1 okruh povinný + 1 okruh volitelný

Povinný okruhKonstrukce pozemních staveb
Volitelné okruhyTechnická zařízení budov
 Betonové a zděné konstrukce
 Ocelové a dřevěné konstrukce

Konstrukce pozemních staveb
Konstrukční systémy jednopodlažních (halových) a vícepodlažních staveb, svislé a vodorovné nosné prvky, prostorová tuhost, předsazené konstrukce, dilatační spáry (důvody, konstrukční řešení), typologické a konstrukční řešení schodišť, plošné a hlubinné základy, spodní stavba, tradiční a novodobé konstrukce krovů, požární bezpečnost staveb (požární prevence a represe), specifické vlastnosti skla a plastů za požáru.

Technická zařízení budov
Odstraňování odpadních vod, systémy vnitřní a vnější kanalizace, zdroj vody, systémy vnějšího a vnitřního vodovodu, vnější a vnitřní plynovody, odvody spalin, vnitřní klima v budovách, vytápění budov, příprava teplé vody, zdroje tepla, větrací a klimatizační systémy, základy chladících soustav, slabo- a silnoproudé rozvody v objektu, základy umělého osvětlení, hromosvody, požárně bezpečnostní zařízení.

Betonové a zděné konstrukce
Technologie betonu - složení, výroba, vlastnosti a zkoušení betonu, navrhování železobetonových prvků a konstrukcí - předběžný návrh, účinky zatížení, výpočetní modely a metody, dimenzování pro základní případy namáhání (únosnost, použitelnost, konstrukční zásady), vyztužování, zděné konstrukce, navrhování betonových konstrukcí na účinky požáru, změny materiálových vlastností za zvýšené teploty, rozvoj teploty po průřezu, Jednoduché návrhové modely.

Ocelové a dřevěné konstrukce
Materiálové vlastnosti oceli, výroba ocelových konstrukcí, navrhování ocelových prutů a spojů, spřažené ocelobetonové konstrukce, ochrana proti korozi a požáru, ocelové konstrukce budov a hal - typologie, návrh částí konstrukcí, prostorová tuhost, tepelná a mechanická zatížení, navrhování ocelových a ocelobetonových konstrukcí na účinky požáru, vlastnosti dřeva a materiálů na bázi dřeva, navrhování dřevěných prvků a spojů, rovinné a prostorové dřevěné konstrukce, ochrana dřevěných konstrukcí před znehodnocením, navrhování dřevěných konstrukcí na účinky požáru.

 

Studijní obor: Architektura a stavitelství

2 povinné okruhyArchitektonické navrhování budov
Technické navrhování budov

Architektonické navrhování budov
Otázky jsou zaměřeny na synapse mezi předměty "Nauka o budovách", "Dějiny architektury", "Urbanismus" a zapojují se i poznatky, získané v "Atelieru architektonické kompozice" a "Ateliérové tvorbě". Student prokáže schopnosti a znalosti v teoretickém základu, potřebném pro formulování principů a vazeb, od kterých se odvíjí architektonický koncept stavby.

Technické navrhování budov
Otázky jsou zaměřeny na technické předměty (od problematiky konstrukcí staveb, přes otázky stavebně statické či materiálové až po problematiku technického zařízení budov) a především na vazby mezi nimi. Student prokazuje znalosti, potřebné pro koncepční návrh technicky funkční stavby.

 

Studijní obor: Geodézie a kartografie

2 povinné okruhyGeodézie a kartografie
Katastr nemovitostí

Geodézie a kartografie
Znalosti z obecného teoretického základu, technické geodézie, teoretické geodézie, mapování, kartografie, základů GIS, dálkového průzkumu Země, fotogrammetrie. Při ústní zkoušce jsou otázky orientovány na zvolený studijní modul (technická geodézie; teoretická geodézie; mapování fotogrammetrie a DPZ; kartografie a GIS; inženýrská geodézie)

Katastr nemovitostí
Vývoj právních vztahů k nemovitostem, veřejné knihy a knihovní zákon, katastrální zákon a prováděcí vyhláška, předmět a obsah katastru, činnosti při vedení katastrálního operátu, činnosti při obnově katastrálního operátu, zápisy právních vztahů k nemovitostem, geometrický plán a jeho úloha, vytyčování hranic pozemků, poskytování údajů katastru, informační systém KN, vazby na ISVS.

 

Studijní obor: Geoinformatika

2 povinné okruhyGeoinformatika
Katastr nemovitostí

Geoinformatika
Obecné znalosti teoretického základu oboru - matematika, teoretická geodézie a informatika. Dále pak znalosti ze skupiny předmětů které jsou zaměřeny na problematiku aplikací geografických informačních systémů. Na úrovni bakalářské státní závěrečné zkoušky se předpokládá, že absolvent bakalářského studia je převážně uživatelem informačních technologií (zatímco absolvent studia magisterského by měl být i jejich tvůrcem).

Katastr nemovitostí
Vývoj právních vztahů k nemovitostem, veřejné knihy a knihovní zákon, katastrální zákon a prováděcí vyhláška, předmět a obsah katastru, činnosti při vedení katastrálního operátu, činnosti při obnově katastrálního operátu, zápisy právních vztahů k nemovitostem, geometrický plán a jeho úloha, vytyčování hranic pozemků, poskytování údajů katastru, informační systém KN, vazby na ISVS.