Akustika a denní osvětlení - vybrané statě

Kód předmětu: 124AKDO
Garant předmětu: Ing. Bc. Jaroslav Vychytil, Ph.D., Ing. Jiří Nováček, Ph.D.
Zakončení předmětu: Z,ZK
Počet kreditů: 5 kred.
Rozsah výuky: 2+2
Web předmětu: https://kps.fsv.cvut.cz/index.php?lmut=cz&part=vyuka&sub=predmety&type=all&kod=124AKDO

Anotace(semestr )
Proslunění a způsoby jeho hodnocení v různých prostorech. Denní osvětlení, jeho definice a možnosti jeho stanovení. Analýza výpočtových metod . Vliv okrajových podmínek na úroveň a kvalitu denního osvětlení. Výpočet osvětlení průhlednými i průsvitnými materiály (čiré sklo × polykarbonát a podobně). Stanovení úrovně osvětlení při použití světlovodů. Stanovení hodnoty činitele jasu stínící překážky a terénu výpočtem. Denní osvětlení specifických prostorů. Sdružené osvětlení. Denní světlo v energetické bilanci budov. Limity hluku, zdroje zvuku, zvuková izolace, šíření zvuku ve volném a difúzním poli, šíření zvuku přes překážku, pohlcování zvuku, prostorová akustika, vlnová akustika, geometrická akustika, statistická akustika, pružné ukládání strojů, urbanistická akustika (stacionární zdroje, doprava).
Obsah 
Proslunění a oslunění, meridiánová konvergence, požadavky, grafické způsoby znázornění slunečních drah. Denní osvětlení - rozdíl mezi denním osvětlením a prosluněním či osluněním, vliv osvětlení na člověka, vlastnosti lidského zraku a souvislost s požadavky na úroveň a kvalitu denního osvětlení. Fotometrie, definice kosinového zářiče a osvětlenosti, obloha jako plošný zdroj světla. Požadavky na denní osvětlení, legislativa, kritéria, definice činitele denní osvětlenosti a možnosti jeho stanovení měřením nebo výpočtem, odvození Eh (lx), okrajové podmínky, konstantní vs. gradovaný jas oblohy. Stanovení dílčích složek činitele denní osvětlenosti. Přístup denního světla k průčelí objektu, kritéria a možnosti jeho stanovení. Denní osvětlení ve specifických prostorech. Specifika horního osvětlení, světlovody.
Veličiny akustické imise a emise, veličiny akustické izolace; Šíření zvuku ve volném poli a v uzavřeném prostoru. Pružné ukládání strojů, volné a vynucené kmitání, nadrezonanční a podrezonanční uložení, výrobky pro pružné uložení. Stacionární zdroje v urbanistické akustice, prostup zvuku obvodovým pláštěm budovy, budova jako stacionární zdroj zvuku. Vlnová akustika, módy místnosti, opatření k zachování difúznosti akustického pole, geometrická akustika, Fermatův princip, statistická akustika, doba dozvuku a její optimalizace. Distribuce akustických výkonů, ohyb zvuku přes překážku. Komunikace jako zdroj zvuku, metodika výpočtu hluku z dopravy, opatření proti hluku z dopravy.
Literatura 
Doporučená literatura:
[1]  Čechura J.: Stavební fyzika 10 – Akustika stavebních konstrukcí, ČVUT, Praha 2002
[2]  Kaňka J.: Stavební fyzika 1 - Akustika budov, ČVUT Praha 2007
Povinná literatura:
[3]  Kaňka, J.: Akustika stavebních objektů, ERA Brno 2009
[4]  Kaňka, J., Nováček, J.: Stavební fyzika 3 - Akustika pozemních staveb, ČVUT Praha 2015
Doporučená literatura:
[5]  KAŇKA, Jan. DEO1 - Vybrané stati ze stavební světelné techniky. ČVUT v Praze, 2014
[6]  WEIGLOVÁ, Jiřina., KAŇKA, Jan. Stavební fyzika 10 – Denní osvětlení a oslunění budov, ČVUT v Praze, 1999
Povinná literatura:
[7]  VYCHYTIL, Jaroslav. Stavební světelná technika - cvičení. ČVUT v Praze, 156 s. 2015. ISBN 978-80-01-05858-9
[8]  VYCHYTIL, Jaroslav., KAŇKA, Jan. Stavební světelná technika - přednášky. ČVUT v Praze, 176 s. 2016. ISBN 978-80-01-06060-5
[9]  ČSN EN 17037 Denní osvětlení budov, ČAS Praha, srpen 2019.
Návaznosti 
--
Studijní plány 
--