Hostování osobní WWW stránky na serveru Pepa

Zaměstnanci FSv mohou vystavit své osobní WWW stránky na serveru Pepa. Stránky jsou následně dostupné na adrese https://people.fsv.cvut.cz/~username/, kde username je uživatelské jméno ČVUT.

Po ukončení pracovního poměru stránky na serveru Pepa zanikají.

Postup

 • Zaměstnanec si sám založí konto na serveru Pepa. To udělá po přihlášení do StavNetu (Oprava osobních údajů > Evidovaná konta: opravit > přidat Pepa). Zadané heslo bude sloužit pouze pro přístup na server Pepa.
 • Přístup je možný přes FTPS (FTP šifrovaně), nebo z fakultní sítě namapováním adresáře \\pepa.fsv.cvut.cz\username
 • V založeném domovském adresáři bude připraven adresář public_html. Do něj umístěte své stránky. Výchozí stránka musí být index.html, nebo index.php.

Jak nahrát soubory

K serveru Pepa (pepa.fsv.cvut.cz) se připojíte přes FTPS - FTP šifrovaně (pozor, nesplést se SFTP). Nešifrované připojení není povoleno. Zvolte protokol FTPS (ne SFTP), explicitní šifrování, port 21.

Total Commander

Total Commander šifrované FTP umí. Použijte prosím Total Commander verze 9 a novější. Najdete hodně návodů i pro starší verze (do kterých se musely nahrát knihovny libeay32.dll a ssleay32.dll), ale ty s dnešní kryptografií již nefungují.

V nastavení FTP připojení pak pouze zaškrněte SSL/TLS, jako hostitele uveďte ftps://pepa.fsv.cvut.cz.

WinSCP

WinSCP je opensource klient zdarma, který šifrované FTPS přenosy umí. V nastavení připojení volte protokol FTP, TLS/SSL explicitní šifrování a port 21.

Odkazy na osobní stránky ze StavNetu

Do StavNetu si můžete uložit odkaz na Vaši osobní stránku. Ta se bude zobrazovat ve vyhledávači osob na FSv.

Velká a malá písmena

Server Pepa rozlišuje velikost písmen v názvech souborů. Buďte proto konzistentní.

Soubor .htaccess

Soubor .htaccess má speciální význam. Obsahuje konfigurační volby pro webový server a je platný pro adresář ve kterém se nachází a také všechny jeho podadresáře. Kompletní dokumentace je na stránkách projektu Apache.

Omezení přístupu

Do adresáře, ke kterému chcete omezit přístup, umístěte soubor .htaccess. Ten může například obsahovat následující nastavení, které omezí přístup pouze z FSv. Volbu Allow můžete použít opakovaně.

  
  Order deny,allow
  Deny from all
  Allow from fsv.cvut.cz
  

Indexování obsahu adresáře

Pokud v adresáři nemáte index.html, nebo index.php soubor, zobrazení jeho obsahu nebude dovoleno a uživatel vždy musí znát přesnou adresu až k cílovému souboru. Chcete-li zobrazení obsahu (indexování) adresáře povolit, vytvořte v něm soubor .htaccess s obsahem:

  
  Options +Indexes
  

Technologie

Webový server Pepa je Linux Debian s webovým serverem Apache, databází MariaDB (MySQL) a PHP.

Podpora

S žádostí o pomoc s provozem stránek, nebo s připojením k serveru Pepa se obracejte na zaměstnance VIC FSv přes HelpDesk, projekt FSv_VIC_IT_Problémy a požadavky.