Centrum experimentální geotechniky (CEG) je moderní pracoviště, které tvoří skupina mladých odborníků z oblasti experimentální geotechniky a které se zabývá vědecko-výzkumnou a pedagogickou činností. CEG zajišťuje výuku předmětů Laboratoř geotechniky, Experimentální výzkum ukládání radioaktivního odpadu, Požární spolehlivost podzemních staveb, Projekt 2, Projekt D, Diplomový seminář a v anglickém jazyce Experimental Research of Nuclear Waste Disposal. Výuka je zaměřena na praktické seznámení studentů s laboratorními zkouškami a experimenty z oboru geotechniky a na zkoušky a měření v oblasti zakládání staveb a podzemních staveb prováděné "in situ". Využití výpočetní techniky je v CEG orientováno na kontinuální měření geotechnických parametrů v laboratoři i v terénu. Pod odborným vedením jsou realizovány experimentálně orientované bakalářské a diplomové práce i práce doktorské.
CEG je provozovatelem pracoviště Podzemní laboratoř Josef, které slouží k praktické výuce i realizaci experimentálních a výzkumných projektů, a vědecko-technického parku Regionální podzemní výzkumné centrum URC Josef, který zajišťuje služby a prostory podnikatelským subjektům.
CEG široce spolupracuje s praxí - poskytuje služby akreditované geotechnické laboratoře, odborný servis při stanovení geotechnických parametrů horninového a zeminového prostředí, dále zajišťuje monitoring podzemních staveb, speciálních povrchových staveb apod.
V CEG jsou řešeny výzkumné projekty z podzemního stavitelství (moderní tunelářské technologie), z ekologie (ukládání odpadů) a také z oblasti fyzikálního modelování geotechnických problémů. V rámci mezinárodních grantů se CEG podílí na výzkumu ukládání vysoce radioaktivních odpadů do podzemí s univerzitami Ecole des Mines de Nancy - Université de Lorraine (Francie), Universidad Politecnica de Madrid, Helsinki University of Technology, s výzkumnými pracovišti SCK-CEN Mol (Belgie), POSIVA Oy (Finsko) a dalšími.