Bakalářský studijní program

STAVEBNÍ INŽENÝRSTVÍ - SPOLEČNÁ ČÁST

Vzhledem ke kapacitě výukových místností jsou studenti studijního programu SI rozděleni do 2 paralelních skupin (variant) označovaných I a J, které mají rozdílný rozvrh. Studijní plány obou skupin jsou totožné. 1. a 2. ročník programu SI není členěn do specializací. Studijní plán je členěn do specializací až ve 3. a 4. ročníku.

 

Aktuálně:

 

Studijní plány:

1. a 2. ročník - varianta I
1. a 2. ročník - varianta J
Kontrola 1. bloku studia

Předměty ak. roku 2024/25:

1. a 2. ročník - varianta I
1. a 2. ročník - varianta J
Seznam volitelných předmětů pro bc. studium
Volitelné předměty katedry jazyků pro všechny bc. a mgr. programy

 


O programu

Název studijního programu: STAVEBNÍ INŽENÝRSTVÍ
Typ studijního programu: bakalářský
Profil studijního programu: akademicky zaměřený
Forma studia: prezenční
Standardní doba studia: 4 roky (8 semestrů)
Jazyk studia: český
Udělovaný akademický titul: Bc.
Garant studijního programu: doc. Dr. Ing. Jan Pruška
Oblasti vzdělávání: Stavebnictví (100 %)

Cíle studia ve studijním programu

Bakalářský studijní program Stavební inženýrství (SI) má sedm specializací. Učební plán prvních dvou ročníků studijního programu je společný, ke členění na specializace dochází až od 3. ročníku. Do společných úvodních dvou ročníků studia jsou zařazeny teoretické a průpravné předměty tvořící základ pro všechny specializace studijního programu. Struktura těchto předmětů je sestavena tak, aby mohly být naplněny cíle studia v souladu s rámcovým profilem absolventa a s vymezením jednotlivých specializací.
Studium je ukončeno zpracováním bakalářské práce v 8. semestru studia, její obhajobou a složením státní závěrečné zkoušky. Po úspěšném absolvování státní závěrečné zkoušky může student pokračovat ve studiu ve vybraném navazujícím magisterském studijním programu stejného nebo příbuzného zaměření nebo nastoupit do praxe.
Studijní program je koncipován v souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2005/36/ES ve znění pozdějších předpisů.
Studium na Fakultě stavební ČVUT v Praze ve studijním programu Stavební inženýrství je strukturované vysokoškolské studium (bakalářské, magisterské, doktorské) uspořádané do sériového řetězce samostatně akreditovaných studijních programů, v nichž postup do vyššího stupně je podmíněn úspěšným ukončením předchozího stupně a absolvováním přijímacího řízení.
Jedním ze základních principů strukturovaného studia programu Stavební inženýrství na Fakultě stavební ČVUT v Praze je vyvážený obsah povinných a povinně volitelných předmětů, v rámci kterých získávají studenti znalosti v základních teoretických předmětech profilujícího základu a předmětech profilujícího základu. Ve společném studijním plánu prvních dvou let studia jsou obsaženy předměty tvořící základ pro profilující odborné předměty jednotlivých specializací. Společné předměty programu Stavební inženýrství též seznamují studenty s charakteristikami jednotlivých specializací a profesním uplatněním absolventů a poskytují tak podklady pro volbu specializace.
Učební plány jednotlivých specializací jsou sestaveny tak, aby předměty povinného kmene zajišťovaly naplnění níže uvedených cílů a splnění předpokládaných znalostí absolventů k uplatnění na trhu práce i v navazujícím magisterském studiu. V rámci studia si studenti jednotlivých specializací prohlubují své znalosti ve zvolené oblasti zápisem povinně volitelných předmětů. Nabídky povinně volitelných předmětů pro jednotlivé specializace jsou vyváženě komplementární k povinnému kmeni. Studenti si podle zájmu mohou dále zapisovat další volitelné předměty z celofakultní nabídky odborných předmětů i předmětů humanitního zaměření, jazykové přípravy apod.

Principy studia

Jedním ze základních principů studia programu Stavební inženýrství na Fakultě stavební ČVUT v Praze je vyvážený obsah povinných a povinně volitelných předmětů, v rámci kterých získávají studenti znalosti v základních teoretických předmětech profilujícího základu a předmětech profilujícího základu. Ve společném studijním plánu prvních dvou let studia jsou obsaženy předměty tvořící základ pro profilující odborné předměty jednotlivých specializací. Společné předměty programu Stavební inženýrství též seznamují studenty s charakteristikami jednotlivých specializací a profesním uplatněním absolventů a poskytují tak podklady pro volbu specializace.
Učební plány jednotlivých specializací jsou sestaveny tak, aby předměty povinného kmene zajišťovaly naplnění cílů a splnění předpokládaných znalostí absolventů k uplatnění na trhu práce i v navazujícím magisterském studiu. V rámci studia si studenti jednotlivých specializací prohlubují své znalosti ve zvolené oblasti zápisem povinně volitelných předmětů. Nabídky povinně volitelných předmětů pro jednotlivé specializace jsou vyváženě komplementární k povinnému kmeni. Studenti si podle zájmu mohou dále zapisovat další volitelné předměty z celofakultní nabídky odborných předmětů i předmětů humanitního zaměření, jazykové přípravy apod. Vzhledem k mezinárodnímu charakteru stavebních projektů, výzkumu i stavební praxe je ve výuce kladen důraz i na znalost anglické terminologie a komunikace v rámci dané specializace.

Profil absolventa

Studiem bakalářského studijního programu Stavební inženýrství získá absolvent základní znalosti a dovednosti pro odbornou činnost v různých oblastech stavebního inženýrství, volbou specializace získává technické znalosti z dané odbornosti ve stavebnictví. Absolventi bakalářského studia jsou připraveni na pokračování v dalším studiu, ale i pro vstup do praxe. Dostatečný teoretický základ, odborné znalosti i dovednosti získané v předmětech společného studia i v odborných předmětech jednotlivých specializací a komplexní pojetí výuky absolventům umožní pokračování v navazujících magisterských programech stejného nebo příbuzného zaměření. Dosažené vzdělání umožní absolventům též přímý nástup do stavební praxe, odbornou činnost v různých stavebních profesích a pozicích projekčních, dodavatelských i investorských organizacích i v orgánech státní správy.
Profil absolventa je v souladu s nařízením vlády č. 275/2016 Sb., o oblastech vzdělávání ve vysokém školství vzhledem k počtu specializací pokrývá studijní program níže uvedená uplatnění vyjma bodu c)3.

  1. S ohledem na typ studijního programu absolventi prokazují v odpovídající šíři a míře podrobnosti:
    1. znalosti technických, uměleckých, geodetických, ekologických, sociologických, demografických a ekonomických disciplín relevantních pro stavební praxi,
    2. znalosti právních předpisů v oblasti stavebnictví a souvisejících činností,
    3. znalosti souvisejících oborů, stavební fyziky, chemie a materiálového inženýrství,
    4. znalosti metod sběru a analýzy dat,
    5. porozumění společenským souvislostem stavební praxe, provozu stavebních objektů a jejich dopadům ekonomickým a na životní prostředí,
    6. znalosti o užívání staveb osobami s omezenou schopností pohybu nebo orientace,
    7. znalosti technologie staveb,
    8. znalosti prevence rizik a přijímání opatření k jejich eliminaci nebo snížení jejich důsledků při přípravě stavby, její realizaci a údržbě.
  2. S ohledem na typ studijního programu absolventi umí v odpovídající šíři a míře podrobnosti:
    1. analyzovat a syntetizovat problémy v rámci stavební organizace a stavební výroby,
    2. využívat technické, geodetické, ekonomické a výtvarné postupy při řešení problémů stavební praxe,
    3. navrhnout, realizovat a řídit výkon stavebních činností,
    4. vypracovat projektovou dokumentaci staveb, včetně projektové dokumentace pro jejich užívání a údržbu a posudků pro hodnocení vlivu staveb na životní prostředí,
    5. provádět statické a dynamické výpočty staveb a jejich diagnostiku,
    6. provádět stavebně technické nebo inženýrské průzkumy,
    7. provádět analýzu realizace staveb z pohledu bezpečného pracoviště na stavbě,
    8. navrhovat stavby, a to i z hlediska bezpečného užívání a údržby staveb.
  3. S ohledem na typ studijního programu se absolvent uplatní například:
    1. v akademické sféře a v dalších institucích zabývajících se vědou, výzkumem, vývojem a inovacemi,
    2. jako autorizovaný inženýr po složení profesních zkoušek,
    3. jako úředně oprávněný zeměměřický inženýr,
    4. jako koordinátor bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi při přípravě a realizaci staveb a při jejich provozu, včetně údržby staveb,
    5. jako stavbyvedoucí,
    6. jako projektový manažer,
    7. jako osoba odborně způsobilá pro přípravu staveb,
    8. koordinátor bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi.

Absolvování čtyřletého bakalářského studia studijního programu Stavební inženýrství zakládá předpoklady pro výkon regulovaného povolání:
autorizovaný technik (ČKAIT),
autorizovaný inženýr (ČKAIT).

Strukturované studium

Studium na Fakultě stavební ČVUT v Praze ve studijním programu Stavební inženýrství je strukturované vysokoškolské studium (bakalářské, magisterské, doktorské) uspořádané do sériového řetězce samostatně akreditovaných studijních programů, v nichž postup do vyššího stupně je podmíněn úspěšným ukončením předchozího stupně a absolvováním přijímacího řízení.

Návaznost na další typy studijních programů

Studium studijního programu Stavební inženýrství vytváří svým rozsahem, specializací a skladbou předmětů předpoklad pro magisterské studium a získání inženýrského titulu v magisterských programech oblasti vzdělávání Stavebnictví a stavební inženýrství. Přímá návaznost na navazující magisterské programy Fakulty stavební ČVUT v Praze pro absolventy bakalářského studia jednotlivých specializací je přehledně uvedena níže.
Absolventi jednotlivých specializací se mohou hlásit i na jiné navazující magisterské programy, musí však složit rozdílové zkoušky.

Specializace bakalářského programu SI:   Navazující magisterský program:
 
Pozemní stavbyStavební inženýrství - pozemní stavby
Stavební inženýrství - materiály a diagnostika staveb
Stavební inženýrství - řízení projektů
Integrální bezpečnost staveb
Budovy a prostředí
Inteligentní budovy
Buildings and Environment
Civil Engineering
 
Konstrukce a dopravní stavbyStavební inženýrství - konstrukce a dopravní stavby
Stavební inženýrství - materiály a diagnostika staveb
Stavební inženýrství - řízení projektů
Civil Engineering
 
Materiálové inženýrstvíStavební inženýrství - materiály a diagnostika staveb
Stavební inženýrství - pozemní stavby
Stavební inženýrství - řízení projektů
Civil Engineering
 
Vodní hospodářství a vodní stavbyStavební inženýrství - vodní hospodářství a vodní stavby
Stavební inženýrství - životní prostředí
Stavební inženýrství - řízení projektů
Water and Environmental Engineering
 
Inženýrství životního prostředíStavební inženýrství - životní prostředí
Stavební inženýrství - vodní hospodářství a vodní stavby
Stavební inženýrství - řízení projektů
Water and Environmental Engineering
 
Příprava, realizace a provoz stavebStavební inženýrství - řízení projektů
Stavitelství – příprava, realizace a provoz staveb
 
Požární bezpečnost stavebIntegrální bezpečnost staveb
Stavební inženýrství - pozemní stavby
Stavební inženýrství - řízení projektů
Civil Engineering