Bakalářský studijní program

SCÉNICKÉ TECHNOLOGIE

 

Aktuálně:

 

Studijní plány:

Studijní plán programu SC
Kontrola 1. bloku studia

Tematické okruhy a otázky k tematickým okruhům k SZZ

Předměty ak. roku 2023/24:

1. ročník
Seznam volitelných předmětů pro bc. studium
Volitelné předměty katedry jazyků pro všechny bc. a mgr. programy

 


O programu:

Název studijního programu: SCÉNICKÉ TECHNOLOGIE
Typ studijního programu: bakalářský
Profil studijního programu: profesně zaměřený
Forma studia: prezenční
Standardní doba studia: 3 roky (6 semestrů)
Jazyk studia: český
Udělovaný akademický titul: Bc.
Garant studijního programu: doc. Ing. arch. Jaroslav Daďa, Ph.D.
Oblasti vzdělávání: Stavebnictví (60%), Elektrotechnika (25%), Strojírenství, technologie a materiály (15%)
Název součástí vysoké školy zajišťujících studijní program: Fakulta stavební, Fakulta elektrotechnická, Fakulta strojní

Cíle studia ve studijním programu

Cílem studijního programu Scénické technologie je výchova odborníků v oblasti stavebnictví, elektrotechniky, strojírenství a scénografie s vyváženými znalostmi, které jim umožní zaujmout místa řídících pracovníků uměleckotechnických provozů v divadlech, filmu a televizi. Profilace programu vychází z memoranda, které ČVUT v Praze uzavřelo se špičkovými pracovišti v oboru: s Národním divadlem, Českou televizí a Studiem Barrandov. Obecným cílem studijního programu je vychovat absolventa se znalostmi z oblasti současných multimediálních technologií v návaznosti na jejich další aplikaci v oblasti umělecké tvorby, zvukového a světelného designu, zejména v jevištním, televizním a filmovém provozu. Důraz je v obsahu studijního programu kladen především na profilaci v oblasti jevištní, televizní a filmové aplikace multimédiálních nástrojů, pokrývající teoretické a praktické znalosti v současnosti používaných technologií, principů a postupů, doplněné o znalosti z oblasti umělecké kreativní tvorby a estetiky, zastoupené teorií a historií umění, principů prostorového navrhování a praktickými kurzy zvukového a světelného designu. Profil je rovněž podpořen znalostmi z oblasti řízení multimediálních projektů pokrývajícími problematiku financování projektu, komunikace a správy procesů. Jedním ze základních principů strukturovaného studia programu Scénické technologie na Fakultě stavební, Fakultě elektrotechnické a Fakultě strojní ČVUT   Praze je vyvážený obsah povinných a povinně volitelných předmětů, v rámci kterého získávají studenti znalosti v základních teoretických předmětech profilujícího základu a předmětech profilujícího základu. V průběhu studia si mohou studenti prohlubovat své znalosti volbou ze skupin povinně volitelných předmětů, které jsou vyváženě komplementární k povinnému kmeni. Studium na ČVUT v Praze ve studijním programu Scénické technologie je bakalářské, vysokoškolské studium, které umožní absolventům pokračovat v řetězci samostatně akreditovaných studijních programů magisterského a doktorského studia, v nichž postup do vyššího stupně je podmíněn úspěšným ukončením předchozího stupně a absolvováním přijímacího řízení. Studijní program prorůstá třemi oblastmi vzdělávání: stavebnictví, elektrotechnika a strojírenství, technologie a materiály, což umožní absolventům pokračovat v magisterských programech akreditovaných v rámci ČVUT v Praze, které uvedené oblasti vzdělávání zasahují.

Principy studia

Jedním ze základních principů strukturovaného studia programu Scénické technologie je vyvážený obsah povinných a povinně volitelných předmětů, v rámci kterého získají studenti znalosti v základních teoretických předmětech profilujícího základu a předmětech profilujícího základu, jakými jsou především předměty typu „Projekt“, konkrétně Projekt divadla, filmu a televize I, II a III. V těchto předmětech typu „Projekt“ studenti uplatní znalosti ze všech tří oblastí vzdělávání. Konkrétně v oblasti stavebnictví jde o základy kresby a grafické prezentace, kompozici, počítačové programy, dějiny a typologie divadla, dále předměty stavebně-inženýrské: základní přehled stavebních konstrukcí, technických zařízení budov, požární bezpečnosti staveb. V oblasti elektrotechniky jde o základy programování, multimédia, technika pro zvukový a světelný design. V oblasti strojírenství jsou to předměty věnované technologiím a materiálům, a konstrukcí stojů. Studium je doplněno o předměty humanitního a ekonomického zaměření. V rámci studia si mohou studenti prohlubovat své znalosti volbou ze skupin povinně volitelných předmětů, které jsou vyváženě komplementární k povinnému kmeni.

Profil absolventa

Absolvent bakalářského studia získá potřebné znalosti z oborů stavebnictví, elektrotechniky, strojírenství a scénografie v takovém rozsahu, aby mohl působit jako technický designer v oblasti živého umění v divadle, televizi, filmu, instalaci uměleckých výstav a v jiných formách uměleckých performancí. Absolvent získá schopnost mezioborové spolupráce v týmu v technicko-realizační a umělecko-kreativní.
Absolvent prokazuje v odpovídající šíři a míře podrobnosti: znalosti technických, uměleckých a ekonomických disciplín relevantních pro stavební praxi (stavebnictví), matematické a fyzikální znalosti elektrických a elektronických obvodů (elektrotechnika), znalosti návrhu i provozu elektrotechnických systémů (elektrotechnika), znalosti konstrukce strojů a mechanismů (strojírenství, technologie a materiály), znalosti strojírenské technologie (strojírenství, technologie a materiály), znalosti materiálového inženýrství (strojírenství, technologie a materiály).
Absolvent bude konkrétně schopen řídit a organizovat tým specialistů při řešení umělecko- technických projektů a sám navrhnout řetězec profesionální, audiovizuální techniky pro realizaci konkrétního uměleckého díla.
Absolvent umí v odpovídající šíři a míře podrobnosti: analyzovat a syntetizovat problémy v rámci stavební organizace a stavební výroby (stavebnictví), využívat technické, ekonomické a výtvarné postupy při řešení problémů stavební praxe (stavebnictví), rozhodnout o vhodnosti konkrétního výrobku k požadované činnosti (elektrotechnika), zajišťovat a organizovat technologickou přípravu výroby, navrhovat uspořádání strojů a přípravků, toku materiálu, návaznosti pracovišť a zajišťovat ostatní technické podmínky (strojírenství, technologie a materiály).
Absolvent umí konkrétně analyzovat a syntetizovat problémy v rámci technických souvislostí přípravy a realizace inscenací a je schopen porozumět a převést tvůrčí požadavky inscenátorů do jazyka digitálních nástrojů a podoby technických výkresů. Absolvent umí kombinovat a propojovat nová média a systémy řízení s pragmatickými pravidly scénického provozu.
Absolvent se uplatní jako: projektový manažer (stavebnictví, strojírenství, technologie a materiály) ve vývojových a projekčních týmech (elektrotechnika), projekční a řídící pracovník (strojírenství, technologie a materiály).
Absolvent své kompetence konkrétně uplatní především v profesích: Vedoucí jevištního provozu divadla, televizního studia, filmového studia, manažer multimediálních projektů, tvůrce audiovizuálních děl, vedoucí úseků světla, zvuku nebo video-technologií v divadle, scénický designer, vedoucí výroby dekorací, koordinátor studiové výroby, návrhář scénické a prezentační technologie nebo projektant prezentačních audiovizuálních systémů.

Návaznost na další typy studijních programů

Studium Scénických technologií vytváří svým rozsahem a skladbou předmětů předpoklad pro magisterské studium a získání inženýrského titulu v magisterských programech v oblastech vzdělávání Stavebnictví, Elektrotechnika a Strojírenství, technologie a materiály. Na ČVUT v Praze konkrétně v programech: Inteligentní budovy (FSv, FEL, FS), Řízení průmyslových systémů (FS), Výrobní inženýrství (FS), Elektrotechnika a komunikace (FEL), Otevřená informatika (FEL), Budovy a prostředí (FSv)