Bakalářský studijní program

STAVEBNÍ INŽENÝRSTVÍ - SPECIALIZACE VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ A VODNÍ STAVBY

 

Aktuálně:

Studijní plány:

Studijní plán specializace V

Předměty ak. roku 2024/25:

3. - 4. ročník
Seznam volitelných předmětů pro bc. studium
Volitelné předměty katedry jazyků pro všechny bc. a mgr. programy

 


O specializaci:

Cíle studia:

Cílem studia je vychovat odborníky v oblasti vodohospodářského inženýrství se zaměřením na problematiku vodních staveb a vodohospodářské infrastruktury, ochrany, rozvoje a udržitelného využití vodních zdrojů, plánování a management povrchových a podzemních vod či s vodou spojená ekologická řešení v krajinném i městském prostředí. Studenti získávají znalosti a dovednosti v předmětech teoretického základu oboru, na které navazují profilové odborné předměty, zahrnující všechny směry vodního hospodářství a vodního stavitelství z oblasti hydrotechnických staveb (jezy, přehrady, vodní elektrárny, plavební kanály včetně plavebních komor a dalších objektů), hydromelioračních staveb (odvodňování a závlahy pozemků), zdravotně-inženýrských staveb (vodovody a kanalizace, úprava pitné vody a čištění odpadních vod) a krajinného inženýrství (protierozní ochrana atd.). Prakticky orientovaná část výuky zahrnuje demonstrace a experimenty na fyzikálních modelech ve vodohospodářských laboratořích i v terénu, tematické exkurze a odbornou praxi. Šíři záběru studia specializace doplňují předměty stavebních konstrukcí, zakládání staveb a ízení stavebních projektů.

Profil absolventa:

Absolvent specializace získá potřebné teoretické znalosti a praktické dovednosti umožňující odbornou činnost v různých oborech stavebního inženýrství, přičemž největší uplatnění může najít v oblastech navrhování, projektování, výstavby a provozu vodních staveb, vodovodů a kanalizací, úpraven vody, čistíren odpadních vod, inženýrských sítí, bazénů a lázeňství. Je kompetentní k řešení vodohospodářské a ekologické problematiky v krajinném prostředí, problematik integrované ochrany přírodních vod a vodních zdrojů, protipovodňové ochrany, bezpečnosti vodohospodářských staveb, či navrhování technologického vybavení objektů nebo dispečerského řízení provozu vodohospodářských soustav. V uvedených oblastech může absolvent působit v projekční, investorské, realizační a provozní roli, také jako specialista ve státní správě, vodohospodářském výzkumu a v dalších odvětvích, především v oblasti ochrany a tvorby životního prostředí, zemědělství, dopravě, průmyslu, energetice a zdravotnictví. Absolvent si osvojí potřebné technické znalosti studiem základních předmětů (matematika, mechanika, hydraulika, hydrologie atd.) a oborových profilových předmětů a rozvine analytické schopnosti umožňující nabyté vědomosti náležitě uplatnit v profesní praxi.
Struktura a rozsah absolvovaných předmětů zakládá možnost pokračovat v navazujícím magisterském studiu, a to zejména v oboru Vodní hospodářství a vodní stavby.