VIC

Hesla

 

HESLO ČVUT

Heslo ČVUT je hlavní heslo pro řízení přístupu v rámci celouniverzitních a fakultních důvěryhodných aplikací. (Usermap, FSv Login portál, KOS, ...)

Vydání hesla
Pokud jste na ČVUT poprvé a jste student, můžete Heslo ČVUT získat prostřednictvím aplikace První Heslo. V ostatních případech je pro studenty k dispozici Vydavatelství průkazů ČVUT. Studenti si mohou nastavit validovaný privátní e-mail jako jeden z kanálů obnovy zapomenutého hesla.

Zaměstnanci a partneři mohou heslo získat prostřednictvím Vydavatelství průkazů ČVUT nebo prostřednictvím správců hesla ČVUT pro FSv (místnost D-2079, linka 9700). Doporučujeme využít služeb Vydavatelství průkazů a první vydání hesla spojit se získáním průkazu ČVUT. V případě externích pracovníků je možná i telefonická změna hesla.

Platnost hesla
Platnost hesla je omezena na 365 dnů od jeho poslední změny. Po uplynutí této doby se heslem nepřihlásíte do žádného systému. O blížícím se konci platnosti hesla Vás informují po přihlášení aplikace vypsané v prvním odstavci. Nejsou rozesílána žádná e-mailová upozornění. Pokud Vám takovýto e-mail dorazí, jedná se o podvrh a e-mail smažte.

Změna hesla, zapomenuté heslo
Veškeré informace jak v těchto situacích postupovat naleznete na webu VIC ČVUT.

Další podrobnosti
naleznete v často kladených otázkách.

 

HESLO EDUROAM

Heslo eduroam slouží pro přístup do světové roamingové Wi-Fi sítě eduroam a pro vzdálené připojení do fakultní sítě pomocí VPN.

Získání hesla
Heslo eduroam si nastavuje sám uživatel po přihlášení do aplikace Usermap. Přejděte na svůj uživatelský profil, otevřete kartu Nastavení a Nastavení hesla eduroam. Dále postupujte podle instrukcí.

Pozor !
Heslo eduroam je v rámci komunikace šířeno vzduchem, a proto je už z povahy přenosu méně bezpečné. Nastavte si vždy heslo eduroam odlišné od hesla ČVUT nebo jiných pro Vás významných hesel.

 

Certifikáty, Elektronický podpis

 

OSOBNÍ CERTIFIKÁT PRO VYUŽITÍ V APLIKACI AEDO

Certifikát je vydávaný sdružením CESNET a je uložen v zabezpečeném zařízení, tzv. HSM modulu, přístupném pouze přes server ČVUT po příslušné uživatelské autentizaci. Certifikát slouží k podpisu dokumentů výhradně v aplikaci AEDO. Vystavení certifikátu je zdarma.

Vystavení certifikátu
Vydávání a správa těchto certifikátů je realizována pomocí Uživatelského portálu OBELISK. Vystavení certifikátu a nastavení autorizačního PINu si uživatel provádí výhradně sám. Postup a další informace jsou k dispozici na webu ČVUT.

Platnost certifikátu
Platnost je 390 dní od vydání.

Pozor !
Pro vytvoření certifikátu je třeba být ztotožněným uživatelem s identitou typu A.

 

CERTIFIKÁT PRO PODPISOVOU KNIHU ČVUT

Nejběžnější metodou podpisu v Podpisové knize ČVUT je využití kvalifikované pečeti ČVUT. Pečeť je uložena v zabezpečeném zařízení, tzv. HSM modulu, přístupném pouze přes server ČVUT po příslušné uživatelské autentizaci. Certifikát slouží k podpisu dokumentů výhradně v Podpisové knize ČVUT.

Vystavení certifikátu
Certifikát je automaticky k dispozici v Podpisové knize ČVUT.

Platnost certifikátu
Platnost je 390 dní od vydání a je obnovován automaticky.

 

OSOBNÍ CERTIFIKÁT PRO PODPIS FAKULTNÍHO NEBO UNIVERZITNÍHO E-MAILU

Vydání zprostředkovává CESNET na základě ověření identity a vydavatelem certifikátu je TERENA eScience Personal CA 3. Certifikát má formu datového souboru. Certifikát slouží k zabezpečení elektronické pošty a k autentizaci pro přístup k síťovým službám. Vystavení certifikátu je zdarma.

Vystavení certifikátu
Vystavení certifikátu je realizováno pomocí online formuláře na stránkách CESNET. Získaný certifikát je pak třeba nainstalovat a nastavit pro použití ve Vašem emailovém klientu.

Platnost certifikátu
Platnost je 395 dní od vydání

Pozor !
Certifikátem nelze podepisovat e-maily odesílané z Vašich validovaných privátních e-mailových adres.

 

OSOBNÍ KVALIFIKOVANÝ CERTIFIKÁT

Certifikát je vyžadován pro komunikaci se státními úřady. Lze ho používat pro vytvoření zaručeného nebo kvalifikovaného podpisu uznávaného v elektronické komunikaci se státními orgány. Na základě souladu českého práva s evropským je český kvalifikovaný podpis povinně uznávaný i v EU. Na ČVUT se nejčastěji setkáte s certifikáty vydanými Českou poštou (Postsignum Qualified CA 3).

Vystavení certifikátu
Osobní kvalifikovaný certifikát využívají v tuto chvíli pouze statutární zástupci fakulty. Vyjímky jsou možné pouze po schválení tajemníkem fakulty.

Platnost certifikátu
Platnost je 385 dní od vydání